UV FILTRY v kosmetice
UV filtry minimalizují nežádoucí účinky UV záření na pokožku a jsou proto důležitou složkou opalovacích a ochranných krémů. Tím, že chrání pokožku před nebezpečným slunečním zářením, přispívají k prevenci předčasného stárnutí kůže způsobeného světlem a rakoviny kůže. V této souvislosti se rozlišují 2 typy UV filtrů:
Rozpustné organické (označované mnohdy jako chemické) UV filtry a filtry na bázi minerálních a/nebo organických pigmentů (minerální). UV filtry absorbují energii ultrafialové části světla v rozsahu přibližně od 280 do 400 nm. Absorbovaná energie se uvolní buď jako teplo, nebo jako záření o delší vlnové délce.. V závislosti na vlnovém rozsahu ultrafialového záření, které je absorbováno UV filtrem, se rozlišují UV-A, UV-B a širokopásmové filtry.
Tento článek je opravdu dlouhý, chtěla jsem vás seznámit se všemi UV filtry a proto jsem pro vás sepsala i všechny jejich výhody a nevýhody. Rozdělila jsem je do 3 skupin: Minerální filtry, Organické filtry první generace a organické filtry nové generace.
Jak se můžete dočíst v článku Jak UV záření ovlivňuje naši pleť, zdravotní riziko představuje hlavně UVB záření a do roku 1980 obsahovali opalovací krémy ochranu převážně jenom proti záření UVB. Jak se přišlo na to, že UVA záření může za předčasné stárnutí pleti, začal vývoj UV filtrů proti UVA záření a v roce 1992 již byly běžnou součástí opalovacích produktů.
Aby byl zajištěn jednotný celoevropský systém značení ochrany proti UV-A záření, byl Evropskou asociací kosmetiky zaveden jednotný systém označovaní. Pokud je tedy UV-A ochrana vyšší než 1/3 UV-B ochrany, na obalu výrobku se může uvést symbol s UV-A v kroužku. Díky tomu víte, že ochranný krém obsahuje také ochranu proti UVA záření.
V současné době existují seznamy schválených UV filtrů. Zatímco americký úřad FDA schvaluje 16 složek, z nichž pouze 8 se pravidelně používá, Evropská komise (EK) jich povoluje 31. Rozdíl je způsobený tím, že EK nahlíží na UV filtry jako na kosmetické složky, ale ve spojených státech jsou považovány za léčiva.
Jaké UV filtry tedy můžete najít ve svých kosmetických produktech?
Začněme těmi populárnějšími - minerální UV filtry. Ty jsou pouze dva, oba mají i své ,,nano,, verze. Oba se na sociálních sítích těší veliké oblibě, jsou schválené i v certifikované přírodní kosmetice, oba mají své výhody (jsou širokopásmové, fotostabilní), ale také spoustu nevýhod. Pojďme se na ně podívat.
Oxid zinečanatý (INCI: Zinc Oxide): Oxid zinečnatý je mikropigment minerálního původu. Tento bíle zbarvený pigment se v kosmetických produktech (najdeme ho v přípravcích na opalování, v podkladových krémech, korektorech, očních linkách, rtěnkách, pleťových maskách aj.) používá jako přísada, která absorbuje, odráží nebo rozptyluje UV záření, a tím pokožku chrání. Má mírné adstringentní a antiseptické vlastnosti a je odolný proti bakteriím a plísním, podporuje hojení ran a používá se při prevenci nebo léčbě opruzenin. Na kůži vytváří ochrannou bariéru, která je odolná proti vlhkosti. Jeho protizánětlivých vlastností se využívá zejména v dětské kosmetice proti opruzeninám nebo k léčbě akné. Jeho nevýhodou je, že po aplikaci vytváří na pokožce bílou vrstvu (znáte Sudocream - to je ono). A to je také trochu jeho kámen úrazu pro jeho použití do opalovacích krémů. Je totiž ve vodě nerozpustný a proto není v produktu rovnoměrně rozpuštěn, ale je suspendován. proto se mnohdy používá ve formě nanočástic - v této formě však může být velmi kontroverzní. Všeobecně je považován za bezpečnou, nedráždivou látku vhodnou i pro kojence, ale u citlivých jedinců může vyvolat alergické reakce na kůži. Maximální koncentrace v produktu může být 25%.
V současnosti je považován za takovou ,,SUPERSTAR,, v přírodní opalovací kosmetice. Aby vás opalovací krém chránil opravdu dobře, potřebujete ho nanést poměrně hodně po celé ploše části těla, kterou chcete chránit. Pokud budete mít produkt pouze s oxidem zinečnatým, nedosáhnete spolehlivé ochrany, pokud nebude chtít vypadat jako natření bílou barvou. Jedině pokud budete sahat po nanočásticích.
Oxid titaničitý (INCI: Titanium Dioxide): Bílý pigment s výbornou barevnou konzistencí a dispergovatelností, známý také jako titanová běloba. Oxid titaničitý je na Zemi velmi hojným minerálem. V kosmetice se dá použít jako UV filtr nebo jako bílé barvivo. Když se jedná o UV filtr, lze jej redukovat ve formě nanočástic. Maximální koncentrace v produktu může být 25%.
V roce 2006 zařadila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) oxid titaničitý TiO2 do skupiny látek "možné karcinogenní pro člověka" (skupina 2B) při vdechování bez ohledu na velikost částic. V roce 2016 ANSES (Národní agentura pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ve Francii) předložil ECHA (Evropská agentura pro chemické látky) návrh na klasifikaci oxidu titaničitého jako karcinogenní látky při vdechování (přehodnocení v kategorii 1B). Konkrétně nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2020/217 stanoví klasifikaci látky TiO2 (název podle INCI: titanium dioxide) jako "karcinogen kategorie 2 (vdechování)", která se vztahuje na oxid titaničitý ve formě prášku obsahujícího 1 % nebo více částic o aerodynamickém průměru ≤ 10 μm.
Jak vidíte, případ oxidu titaničitého, jediného UV filtru autorizovaného v přírodních produktech s oxidem zinečnatým, je velmi složitý. Nicméně je důležité vědět, že vyvolává otázky a kontroverze hlavně v případě, že je vdechován / spolknut a / nebo je používán jako nanočástice.
Oxid titaničitý (E171) byl také velmi hojně používaným potravinářským barvivem (žvýkačky, bonbony, pečivo,...). Od 7. února 2022 je v EU zakázáno oxid titaničitý při výrobě potravin používat. Důvodem byly především možné genotoxické účinky nanočástic oxidu titaničitého. V kosmetice je jeho použití posouzeno jako zcela bezpečné, pokud není použit v rozprašovačích, sprejích apod. (tam je dovolena maximální koncentace 1,4%) Jeho použití v produktech dentální hygieny se označuje jako nevhodné pro použití. Špatné hodnocení má v následujících produktech: Dětská zubní pasta, Zubní pasta pro dospělé, Krém na rovnátka, Bělení zubů a odstraňování skvrn,....
Oxid titaničitý najdete opravdu všude - v make-upech, pudrech, krémech, řasenkách, rtěnkách, sérech,... používá se také při výrobě léčiv. Tam o jeho osudu rozhoduje Evropská léková agentura EMA. Ta zatím E 171 nezakázala, jelikož farmaceuti zatím nemají plnohodnotnou náhradu.
Nano FORMY oxidu zinečnatého a titaničitého
Nevýhodou minerálních UV filtrů je jejich stabilita v kosmetickém produktu. Aby opalovací krém dobře fungoval, musí být složky UV filtru rovnoměrně rozprostřeny v celém produktu, tak ale i na kůži. Většina organických (chemických) opalovacích UV filtrů je rozpustná, takže zůstávají rozprostřeny opravdu dobře, jako molekuly octa v octě. Octovou vodu můžete nechat opravdu dlouho být a kyselost neklesne ke dnu nebo tak něco. Je to proto, že je to ocet je s vodou plně mísitelný. Ale pokud máte větší částice, je mnohem těžší je udržet rovnoměrně rozptýlené. Můžete použít například velmi hustou texturu, abyste se pokusili zabránit jejich shlukování, můžete také použít modifikátory, které udrží částice rozprostřeny, můžete částice obalit (silikonem nebo hliníkem), nebo je můžete úplně rozdrtit na tzv. nano částice.
To platí zejména v případě, kdy máte oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které jsou velmi husté – 4-6x hustší než voda, takže je gravitace táhne ke dnu lahvičky. Velké částice mají tendenci se shlukovat a oddělovat se v lahvičce.
EU schválila použití oxidu titaničitého a zinečnatého ve stavu nanočástic v opalovacích krémech již v roce 2014, a to v koncentracích nižších než 25 %. Oxid titaničitý a zinečnatý redukovaný na velikost nanočástic umožňuje odstranit nevzhledný bělavý efekt způsobený tímto minerálním filtrem při jeho použití v mikrometrickém stavu, tedy v původní velikosti. Výrobce má povinnost uvést v seznamu INCI vedle názvu přísady zmínku [NANO], pokud tomu tak je.
Oxid titaničitý a zinečnatý používaný jako UV filtr je považován za bezpečný, zejména proto, že pronikání nano částic kůží je velmi omezené (částice zůstávají v povrchových vrstvách kůže a nepronikají dále). Na druhou stranu však nano forma není povolena pro použití v kosmetických přípravcích, které by mohly být vdechovány (spreje, sypké pudry). Studie skutečně prokázaly karcinogenní potenciál oxidu titaničitého respirační cestou, tj. při vdechování.
Obě sloučeniny jsou v přírodě zastoupeny v hojném počtu, avšak pro kosmetické účely se používají převážně syntetické formy. Důvodem je jejich čistota. Přírodní minerály obsahují poměrně velké množství nečistot a příměsí, které by bylo třeba složitě odstraňovat.
VÝHODY MINERÁLNÍCH UV FILTRŮ
- Jsou fotostabilní a širokospektrální.
- Tvoří na kůži bariéru proti slunečnímu záření.
NEVÝDODY MINERÁLNÍCH UV FILTRU
- Tvoří na pokožce souvislou bílou vrstvu, která je prostě vidět - to můžete zredukovat použitím nano částic.
- Můžete si je z kůže setřít ručníkem, nebo oblečením.
- Jsou hůře roztíratelné a husté.
Organické UV filtry tvoří mnohem početnější skupinu látek. Nejdříve si představíme tzv. UV filtry tzv. PRVNÍ GENERACE, představíme si ty, které jsou schválené jak v EU, tak americkou FDA. Tyto UV filtry se používají již desítky let a spousta z nich je dnes očerňována.
AVOBENZON (INCI: BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE): Jediný celosvětově dostupný chemický prostředek na ochranu proti slunečnímu záření, který poskytuje náležitou ochranu proti UVA. Nejpoužívanější UVA opalovací filtr na světě.
Jsou pouze dva UV-A filtry (oxid zinečnatý a avobenzon) schválené americkou FDA (pouze tyto dva se mohou prodávat na území USA jako UVA filtry, není tedy divu, že je avobenzon tak častý. ) Poskytuje velmi dobrou ochranu v celém rozsahu UVA (310-400 nm, což je UVA1 i UVA2) se špičkovou ochranou při 360 nm. Bohužel není fotostabilní a na slunci se rychle rozkládá. Proto se používají další látky, který mají za úkol ho stabilizovat. Ztrácí 36 % své UV-absorpční kapacity již po jedné hodině slunečního záření (to je jeden z důvodů, proč se musí opalovací krémy po několika hodinách znovu nanášet.) Nedráždí pokožku, nemá žádný estrogenní účinek. Maximální povolená koncentrace avobenzonu je 5 % v EU a 3% v USA. Avobenzon byl patentován v roce 1973 a schválen v EU v roce 1978, v USA roce 1988.
HOMOSALÁT (INCI: HOMOSALATE): Chrání pleť proti UVB záření (295-306 nm). Homosalát sám o sobě není silným UV filtrem (poskytuje pouze ochranu SPF 4.3 při max. povolené 7,3% koncentraci v EU, 15% je dovoleno v USA) a není fotostabilní (ztrácí 10% své ochrany SPF za 45 minut), proto je nutné jej vždy kombinovat s jinými UV filtry pro správnou ochranu.
Jeho velkou výhodou však je, že je tekutý a je vynikající pro rozpouštění dalších těžko rozpustných práškových UV filtrů, jako je Avobenzone. Byl podezřelý z estrogenní aktivity, studie ale nebyly provedeny v reálných podmínkách. Některé studie naznačovaly, že by mohl mít hormonální aktivitu jako hormon estrogen, ale na základě nejnovějších vědeckých poznatků nemá žádný estrogenní účinek, který by mohl mít vliv na lidské zdraví, stejně tak jeho metabolity vznikající v kůži. Po aplikaci jej naprostá většina zůstává ve stratum corneum (horní vrstva pokožky) a jen minimální množství může pronikat kůží. Předpokládá se, že je v kůži rychle a úplně metabolizován na kyselinu salicylovou a trimethylcyclohexanol. Je považován za nedráždivý a ne-senzibilizující.
Současná data tedy neukazují účinek narušující endokrinní systém in vivo (v živém organizmu). Použití homosalátu v kosmetických přípravcích je proto považováno za bezpečné pro lidské zdraví s dobře regulovanými koncentracemi v přípravcích na obličej. Vzhledem ke zdravotním rizikům spojeným s vystavením slunci (stárnutí vlivem světla, rakovina kůže) zůstává používání přípravků na ochranu proti slunečnímu záření zásadní. Pokud jde o životní prostředí, homosalát je rychle biologicky odbouratelný a nehromadí se v živých organismech.
OKTOKRYLEN (INCI: OCTOCRYLENE): Organický ochranný prostředek proti slunečnímu záření rozpustný v oleji, který chrání pokožku před UVB a částečně v rozsahu UVA II s maximální absorpcí 304 nm. Jeho ochrana není sama o sobě dostatečně silná, ale je poměrně fotostabilní (ztratí 10 % ochrany SPF za 95 minut) a často se používá ke stabilizaci jiných fotonestabilních UV filtrů, například Avobenzonu.
V poslední době je hodně diskutován a na spoustě opalovacích přípravcích můžete najít nápis: bez oktokrylenu! Má alergenní potenciál a maximální povolená koncentrace je 10 %. V dekádě po roce 2000 vyvolalo několik případů fotoalergické kontaktní dermatitidy (kožní alergie související s aplikací produktu na kůži a současnou expozicí slunečnímu záření) diskusi, která naznačovala, že oktokrylen je fotosenzibilizátor. Vyšetřování odhalilo, že tyto případy byly spojeny s použitím protizánětlivých gelů (ketoprofen) na kůži, o kterých je známo, že jsou fotosenzibilizující. Od zavedení opatření pro informování zdravotníků a spotřebitelů nebyl hlášen žádný případ fotoalergie související s oktokrylenem. Jedna jediná studie naznačuje mírný senzibilizační potenciál. V roce 2021 dospěli evropští odborníci na základě posouzení bezpečnosti a s přihlédnutím k obavám z jeho potenciálních vlastností narušujících endokrinní systém k závěru, že oktokrylen je bezpečný jako UV filtr v koncentracích povolených v kosmetických přípravcích.
Ethylhexyl Salicýlát (INCI:ETHYLHEXYL SALICYLATE): Bezbarvá až světle nažloutlá olejovitá kapalina, která funguje jako UVB (280-320nm) opalovací filtr s maximální absorbancí při 306 nm. Sám o sobě není silným filtrem, vždy se používá v kombinaci s dalšími UV filtry. Má dobrý bezpečnostní profil a je povoleno jej používat v maximální koncentraci 5 % v USA i v Evropě (v Japonsku je povoleno 10 %). Funguje jako stabilizátor avobenzonu (UVA filtr), působí jako pohlcovač světla. Nevykazuje agresivitu k pokožce.
Ensulizol (INCI: PHENYLBEZIMIDAZOLE SULFONIC ACID): Ochranný UV filtr proti slunečnímu záření, který poskytuje silnou ochranu v rozsahu UVB (280-320 nm) s maximální ochranou při 306 nm. Jeho zvláštní vlastností je, že na rozdíl od většiny opalovacích přípravků není rozpustný v oleji, ale ve vodě, takže je ideální pro vytvoření lehkých, pro mastnou pleť kompatibilních receptur.
Je také poměrně fotostabilní a lze jej použít k ochraně dalších méně stabilních UV filtrů (jako je blokátor UVA, avobenzon) ve složení. Je celosvětově schválen a může být použit až ze 4 % v USA a až z 8 % v EU.
Octinoxát (INCI: ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE): Čirá, v oleji rozpustná kapalina, která byla dříve nejběžněji používaným chemickým UV filtrem. Absorbuje UVB záření (při vlnových délkách 280-320 nm) se špičkovou ochranou při 310 nm. Není příliš stabilní, na slunci se rozpadá a ztrácí účinnost (do 35 minut ztratí 10% své ochranné schopnosti SPF). Aby byl stabilnější, je kombinován s jinými UV filtry, aby poskytoval stabilní a širokospektrální ochranu. Maximální koncentrace v konečném produktu je 10%.
Pokud jde o bezpečnost, existují určité obavy ohledně Octinoxátu. In vitro (testované v laboratoři, nikoli na skutečných lidech) a studie na zvířatech ukázaly, že může vyvolat hormonální (estrogenové) účinky. Studie nebyly prováděny v podmínkách skutečného života na skutečných lidech, je tudíž příliš opatrné vyhýbat se octinoxatu úplně. Výsledky dvou studií ukazují nízkou aktivitu na hormonální rovnováhu estrogenů a androgenů. Na základě jeho nízké perkutánní penetrace byla vypočtena dostatečně vysoká míra bezpečnosti, což ukazuje, že octinoxát lze bezpečně používat v kosmetických přípravcích. Pokud jste však těhotná nebo máte malé dítě (do 2 let), vyberte si opalovací krém s jinými UV filtry.
Bezofenon 3 (INCI:BENZOPHENONE-3): Chemický UVA a UVB filtr (280-350nm). rozpustný ve vodě. Obsahuje oxybenzon a může vyvolat alergické reakce. Vysoce stabilní, ale jeho schopnosti pohlcovat UV záření jsou slabé, takže je vždy nutné jej kombinovat s jinými UV filtry pro správnou ochranu. Používá se jako fotostabilizátor než jako prostředek na ochranu proti slunečnímu záření, protože může dobře chránit produkt před poškozením UV zářením.
Pokud jde o bezpečnost, BP-3 je poněkud kontroverzní. Za prvé, jeho molekuly jsou malé a velmi lipofilní (olej milující). Tyto vlastnosti mají za následek velmi dobrou absorpci. Vstřebává se tak dobře, že 4 hodiny po aplikaci opalovacího přípravku jej lze detekovat v moči.
Vykazuje určitou estrogenní aktivitu. Nejběžnějším alergenem, který se nachází v opalovacích krémech. Může být použit v koncentracích až 6% v EU, jako UV filtr. Pokud se použije jako ochrana proti degradaci produktů, může být v koncentraci maximálně 0,5%. Je pomalu biologicky rozložitelný.
Benzofenon-3 je podezřelý z endokrinní aktivity. Existuje také tvrzení, že benzofenon-3 je spojen s fenoménem bělení korálových útesů. Benzofenon-3 byl předmětem četných hodnocení, zejména francouzskými, dánskými a evropskými (SCCS) odborníky. Některé studie in vitro poukázaly na potenciál narušit endokrinní systém. Účinek na hormonální receptory pozorovaný v buněčných kulturách v laboratorních podmínkách však není ekvivalentní detekci endokrinního narušení v živém organismu. Navíc jsou tyto studie protichůdné a výsledky jsou rozporuplné. Zatímco výzkum potenciálu benzofenonu-3 narušujícího endokrinní systém odhalil nejednoznačné výsledky, byly nicméně vzaty v úvahu při hodnocení jeho bezpečnosti při používání. Takto vypočítané bezpečnostní rozpětí ukazuje, že látku lze bezpečně používat ve výrobcích určených pro dospělé a děti. Zákaz některých opalovacích přípravků ze strany státu Havaj upozornil na možný dopad určitých UV filtrů, včetně benzofenonu-3, na zdraví korálů v tropických oblastech. Údajně přispívají k bělení korálů a ničení korálových útesů. Expoziční podmínky používané v experimentálních studiích však nejsou reprezentativní pro skutečné podmínky na otevřeném moři, protože mořské koncentrace UV filtrů jsou ve skutečnosti mnohem nižší než koncentrace používané v laboratoři. Používání kosmetických přípravků s obsahem benzofenonu-3 je odborníky považováno za bezpečné pro zdraví, pro dospělé i pro děti. Koncentrace použití jsou přísně regulovány evropskými odborníky. Vzhledem ke zdravotním rizikům spojeným s vystavením slunci (stárnutí vlivem světla, rakovina kůže) zůstává používání přípravků na ochranu proti UV záření zásadní.
Benzophenony se také používají v jiných výrobcích pro ochranu proti degradaci UV zářením. Najdeme je například v plastech, hračkách, modelíně, různých barvách, povrchových úpravách nábytku, v oblečení, botách, různých tmelech a stavebních materiálech.
Benzofenon 4 a 5 (INCI: BENZOPHENONE-4, BENZOPHENONE-5) Oba jsou ve vodě rozpustné chemické UVB filry, mohou být alergenní. Maximální koncentrace v produktu je 5%. Benzofenon-4 a benzofenon-5 patří do rodiny benzofenonů, která obsahuje některé strukturní analogy, které jsou podezřelé z endokrinních disruptorů. Jsou také podezřelí ze znečišťování vod a ohrožování vodních organismů.
Výsledky EU studie: Při maximálních koncentracích povolených v kosmetice jsou bezpečnostní limity mnohem vyšší než bezpečnostní limity vyžadované evropskými odborníky k zaručení jejich bezpečného použití (více než 60krát). Aby se tedy překročila netoxická dávka (referenční hodnota), muselo by se aplikovat více než 1 000 tub opalovacího krému denně, každý den (57 kg žena, 100 ml tuba). Evropská komise odborníků (SCCS) považuje benzofenon-4 a benzofenon-5 za bezpečné pro lidské zdraví v kosmetických přípravcích. Pokud jde o životní prostředí, benzofenon-4 je špatně biologicky odbouratelný, ale nehromadí se v potravinovém řetězci.
INCI:ETHYLHEXYL DIMETHYL PABA: Chemický ochranný prostředek proti slunečnímu záření, který chrání v rozsahu UVB (290-320 nm) s maximální absorbancí při 312 nm. Dnes již v Evropě málo používáným UV filtrem. Je fotonestabilní (ztrácí 10% účinnost za 20 minut a 50% za 85 minut), není neobvyklým alergenem v opalovacích krémech a jako spousta dalších UV filtrů byl nařčen z endokrinní aktivity. Je schválen až do koncentrace 8 % v EU a USA a, 3 % v Japonsku. Testy provedené v EU prověřili, že nemá žádnou aktivitu na estrogeny in vivo, a proto není známým endokrinním disruptorem. Je snadno biologicky odbouratelný, neznečišťuje ani se nehromadí v povrchových vodách
UV filtry tzv. NOVÉ GENERACE jsou UV filtry vyvinuté v Evropě po roce 2000. Mají mnohem lepší bezpečností profit než filtry předchozí generace a jsou často širokospektrální. Tyto UV filtry nenajdete v produktech pocházejících z USA, protože americký úřad FDA je zatím neschválil. Důvodem je to, že americký FDA považuje UV filtry za léčivo, kdežto EU je považuje za kosmetické složky. Proto pro uvedení na trh FDA vyžaduje testy na zvířatech (pro léčiva je to nutné), kdežto EU pro kosmetické přísady testy na zvířatech zakazuje. Je to tedy taková patová situace. Tyto EU filtry se vyskytují v produktech po celém světe vyjma USA. V Evropě jsou stále oblíbenější a postupně nahrazují starší UV filtry, které evropské společnosti postupně přestávají používat.
SKUPINA UV FILTRŮ Z RODINY,, TINOSORB,, a ,,UVINUL,,. tyto UV filtry vyvinula německá společnost BASF.
TINOSORB S (INCI: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine):
Nejpoužívanější UV filtr nové generace. Je to jeden z nejlepších UV filtrů, které jsou dnes známé. Je širokospektrální (pokrývá celý rozsah UVB a UVA, 280-400 nm). UV filtr s maximální ochranou při 310 a 345 nm a na rozdíl od starších UV filtrů je velmi fotostabilní. V přítomnosti UV světla se téměř neroskládá a je také užitečný při stabilizaci jiných méně stabilních látek na ochranu proti slunečnímu záření, jako je UVA filtr avobenzon.
Je to nová generace opalovacího prostředku, který byl speciálně navržen pro vysoké SPF a dobrou UVA ochranu. Jde o lehce nažloutlý prášek rozpustný v oleji, který se do pokožky nevstřebává. Má skvělý bezpečnostní profil a nevykazuje estrogenní aktivitu. Maximální koncentrace je 10 %.
Tinosorb M (INCI: METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL):
Jedná se o "hybridní" opalovací krém, což znamená, že je na půli cesty mezi minerálními a organickými UV filtry. Jde o UV filtr nové generace a stejně jako Trinosorb S není dostupný v USA. Může být použitý v koncentraci do 10% v EU a Australii. V kanadě do 5%.
Poskytuje pěkné širokospektrální pokrytí (280-400 nm, což znamená UVB i UVA ochranu) s maximální ochranou při 305 nm a 360 nm a je vysoce fotostabilní. Může také pomoci stabilizovat jiné méně stabilní opalovací filtry. Bezpečnostní profil Tinosorbu M je skvělý. Nevstřebává se do pokožky a nevykazuje estrogenní aktivitu.
Nevýhodou jeho hybridní povahy je, že – podobně jako anorganické opalovací krémy zinek a oxid titaničitý – také Tinosorb M zanechává na pokožce bílý nádech, který může u tmavších odstínů pleti vadit. Proto je povolený i ve své NANO verzí, která musí být na obalu označena jako ,, nano,,. Jeho povolená koncentrace je 10% a nesmí být použita v rozprašovačích nebo jiných aplikacích, kde hrozí vdechnutí látky.
Kombinace METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL, vody, dodecylglucosidu a xanthamové gumy nese obchodní název Tinosorb M. Některé studie uvadí alergickou kontaktní dermatitidu s přípravky s Tinosorbem M, kde bylo prokázáno, že alergenem je decylglucosid a ne UV filtr. UV filtr se výrobcům kosmetiky vždy dodává jako směs, kterou přidají do své receptury.
Tinosorb A2B (INCI: Tris-biphenyl triazine): Bezbarvá organická pevná látka. Maximální koncentrace je 10 %. Nejnovější přírůstek do rodiny opalovacích přípravků Tinosorb, nové generace opalovacích filtrů. Tento je tak nový, že je v EU povolen pouze v od roku 2016.
Jedinečnou vlastností Tris-Biphenyl Triazine je, že je to nejúčinnější UVB a UVA2 filtr, jaký je dnes znám. Je také vysoce fotostabilní a má vysoký SPF výkon při nízkých koncentracích. Ačkoli neposkytuje ochranu v rozsahu UVA1 (340-400 nm), má tam zesilující účinek.
Podobně jako Trinosorb M je to hybridní činidlo (mezi chemickými a fyzikálními opalovacími krémy) a přichází ve formě organických mikrojemných částic.
Nano forma povolená pro použití v opalovacích přípravcích musí mít střední velikost částic větší než 80 nm a více než 98% čistotu, zároveň musí být bez povrchové úpravy. Nano forma nesmí být použita ve sprejích a musí být na obalu označena.
Uvinul A Plus (INCI: DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE ): Tento UV filtr je navržen pro vysokou UVA ochranu a vysokou fotostabilitu. Poskytuje sluneční ochranu v celém rozsahu UVA (320-400 nm) se špičkovou ochranou při 354 nm. Lze jej použít až do 10 % po celém světě kromě USA a Kanady.
UVINUL T150 (INCI: ETHYLHEXYL TRIAZONE): Ethylhexyl Triazone je chemický UV-filtr nové generace, která poskytuje nejvyšší fotostabilní absorpci ze všech dostupných UVB filtrů v současnosti. Chrání v rozsahu UVB (280-320nm) se špičkovou ochranou 314nm. Je to v oleji rozpustný, bezbarvý prášek bez zápachu, který dobře funguje ve formulích bez vůně. Má nízkou penetraci kůží. Často je v opalovacích přípravcích pro děti. Lze jej použít až do 5 % celosvětově kromě USA a Kanady.
Uvasorb HEB (INCI: DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE): Organický UV filtr, který je rozpustný v oleji a vyžaduje relativně nízké koncentrace k dosažení vysokých hodnot SPF (při maximální povolené koncentraci 10 %) poskytuje SPF 12,5. Chrání v rozsahu UVB a UVA II (ale ne v UVA I) s maximální ochranou při 310 nm. Je zvláště vhodný pro vodoodpudivé a voděodolné přípravky. Pokud jde o fotostabilitu, je super fotostabilní. Ztrácí 10 % své ochranné schopnosti SPF za 25 (!!) hodin, u ostatních se 2 hodiny se ve světě chemických UV-filtrů počítají již jako "fotstabilní.V Evropě je povolen až 10 % a v Japonsku až 5 %.
Má dokonce i protizánětlivé účinky. Podle stanovista SCCS z roku 1998 má vynikající bezpečnostní profil s nízkou penetrací. Nemá schopnost dráždit kůži.
Neo Heliopan AP (INCI: DISODIUM PHENYL DIBENZIMIDAZOLE TETRASULFONATE): Tento UV filtr chrání pokožku před paprsky UVA II (hlavně 320-350 nm) s maximální absorbancí při 335 nm. Na rozdíl od většiny ostatních opalovacích filtrů je ve vodě rozpustný, to pomáhá formulátorům vytvářet méně mastné opalovací krémy. Má také dobrý bezpečnostní profil s velmi nízkou penetrací kůží a je schválen do 10 % v EU.
INCI: ISOAMYL P-METHOXYCINNAMATE: Organický UV filtr proti slunečnímu záření rozpustný v oleji, který chrání v rozsahu UVB (290-320 nm) s maximální absorbancí při 310 nm a s určitou dodatečnou ochranou v rozsahu UVA II (320-340 nm). Jedná se o novější generaci UV filtru, který je schválen do 10% v EU.
INCI: POLYSILICONE-15: Organický UV filtr na silikonové bázi, který chrání pokožku v rozsahu UVB (290-320 nm) s maximální absorbancí při 312 nm. Je to bezbarvá až světle žlutá kapalina s pěknými a nelesklými (alespoň ve srovnání s většinou ostatních opalovacích krémů) senzorickými vlastnostmi. Je schválen do 10 %.
INCI: BENZYLIDENE CAMPHOR SULFONIC ACID: Organická sloučenina absorbující ultrafialové záření používaná především v kosmetice jako UV filtr i jako stabilizátor barev v dekorativní kosmetice. Jedná se o UVB filtr a může být v EU, Auststalii a Japonsku použit až do koncentrace 6%. Je považován za látku s nízkým rizikem.
INCI: CAMPHOR BENZALKONIUM METHOSULFATE: Rozpustný organický UV-B filtr. Pohlcuje UV-B záření přibližně od 280 do 320 nm. Maximální koncentrace je 6 %.
INCI: (PEG-25 PABA): Používá se spíše ke zlepšení složení nebo stabilitu či trvanlivosti kosmetického produktu. Chrání kosmetický přípravek před účinky UV záření. Maximální koncentrace v konečném produktu je 10%.
INCI: PHENYLENE BIS-DIPHENYLTRIAZINE: Na základě údajů uvedených v dokumentaci SCCS byl v roce 2016 schválen za bezpečný pro použití jako UV filtr v přípravcích na ochranu proti slunečnímu záření v koncentraci do 5 %. Nesmí být použit v přípravcích kde hrozí vdechnutí. Jedná se tedy o jeden z nejnovějších UV filtrů.
HAA299 : (INCI:BIS-(DIETHYLAMINOHYDROXYBENZOYL BENZOYL) PIPERAZINE):
Velmi nová složka používaná jako UV filtr, schválená v roce 2021. Dostupné údaje naznačují, že HAA299 je prakticky nerozpustný materiál s velmi nízkou dermální a orální absorpcí. Maximální koncentrace je 10%. Používá se i nano formě, ta nesmí být v rozprašovačích.
SKUPINA UV FILTRŮ Z RODINY,, L'Oréal
,,. Firma si je sama vyvinula nedala UV filtry k dispozici pro ostatní kosmetické značky, takže tyto UV filtry můžete najít pouze v jejich produktech.
TDSA nebo také Mexoryl SX (INCI:TEREPHTHALYLIDENE DICAMPHOR SULFONIC ACID): Exkluzivní prostředek na ochranu proti slunečnímu záření skupiny L'Oréal běžně nazývaný Mexoryl SX. Na rozdíl od většiny opalovacích přípravků je rozpustný ve vodě a chrání v oblasti UVA s maximální absorbancí při 345 nm. Poskytuje širokospektrální ochranu zejména pro UVA ochranu. Je velmi fotostabilní a má vynikající rozpustnost ve vodě. Zlepšuje také UVA ochranu a pocit na kůži. Je ideální pro použití v opalovacích krémech a produktech denní péče o pleť.
Maximální koncentrace TDSA je 10 %. Tento UV filtr vyvinula společnost L'Oréal a střeží si ho, proto ho najdeme jen v jejich produktech.
Mexoryl XL (INCI:DROMETRIZOLE TRISILOXANE): Další opalovací prostředek skupiny L'Oréal, který byl vynalezen v roce 1999. Je to v oleji rozpustný, fotostabilní chemický opalovací krém s UVB i UVA ochranou s maximální absorbancí při 303 nm (UVB) a při 344 nm (UVA). Rozpustný organický UV-BB filtr (širokopásmový filtr), který chrání pokožku před UV-B i UV-A zářením. Maximální koncentrace je 15 %.
Mexoryl SW (INCI:POLYACRYLAMIDOMETHYL BENZYLIDENE CAMPHOR): Rozpustný organický UV-B filtr. Pohlcuje UV-B záření přibližně od 280 do 320 nm. Maximální koncentrace je 6 %. Je považován za nefotoxickou chemickou látku.
MEXORYL 400 (INCI: METHOXYPROPYLAMINO CYCLOHEXENYLIDENE ETHOXYETHYLCYANOACETATE): Jedná se o nový UVA filtr nové generace, byl schválen do koncentrace 3% v roce 2019. Nesmí být v rozprašovačích. Přidáním tohoto UV filtru do přípravku rozšiřuje absorpci UV záření do 40 nm. Snižuje nepříznivé účinky způsobené UVA zářením na kůži včetně změn na buněčné, biochemické nebo molekulární úrovni. Také bylo prokázáno, že snižuje pigmentaci. Nebyli prokázány žádné vedlejší účinky.
INCI: 4-METHYLBENZYLIDENE CAMPHOR: Organický UV filtr proti slunečnímu záření, který chrání v rozsahu UVB (290-320 nm) s maximální absorbancí při 301 nm. Jedná se o prášek rozpustný v oleji, který je mírně fotonestabilní (ztratit 10 % své ochranné síly trvá 65 minut a polovinu z ní ztratí 345 minut), ale stále může pomoci stabilizovat známý nestabilní UVA filtr, např. avobenzon.
Ohledně jeho bezpečnosti nejsou nejlepší zprávy. Existují obavy, že se absorbuje do těla a může tam mít nějakou estrogenní aktivitu. Toto bylo prokázáno pouze u potkanů a pravděpodobně tomu tak není u lidí, je tedy považován za bezpečný při použití. Údaje in vitro ukazují účinky na hormonální rovnováhu estrogenů a hormonů štítné žlázy. Výsledky in vivo jsou rozporuplné a k odstranění pochybností jsou nyní stále zapotřebí další údaje. 4-MBC je jednou z látek, které byly nedávno evropskými odborníky přehodnoceny s ohledem na potenciální endokrinní aktivitu. Dostupné výsledky z experimentů in vivo jsou neprůkazné a jsou zapotřebí další údaje, aby se rozptýlily všechny pochybnosti. Současné vědecké poznatky podporují závěr, že 4-MBC má potenciál interagovat s endokrinním systémem (ovlivňovat rovnováhu hormonů štítné žlázy a estrogenu), což má za následek nepříznivé účinky na živé organismy při dostatečně vysokých úrovních expozice. S ohledem na vlivy na životní prostředí není 4-MBC snadno biologicky odbouratelný, ale nepřetrvává ve vodních sedimentech ani se nehromadí ve vodních organismech.
Je legálně schválen jak v EU, tak v Austrálii do 4 %, není však schválen v USA a v Japonsku.
UV FILTRY ZAKÁZÁNÉ V EVROPSKÉ UNII, které mohou být povolené na jiných kontinentech.
INCI: 3-BENZYLIDENE CAMPHOR: Organická sloučenina, která absorbuje ultrafialové (UV) záření. Jedná se o bezbarvou až jemně žlutou pevnou látku, která je nerozpustná ve vodě, ale rozpustná v alkoholech a organických rozpouštědlech. Používá se hlavně mimo evropský kontinent. V návaznosti na doporučení odborníků je zakázáno ji od roku 2016 používat na území Evropské unie. V Americe je stále povolená v omezeném množství jako konzervační prostředek.
První země, která zakázala 3-benzylidene camphor používat legislativně, byla Francie, na jejíž popud se jí začala zaobírat i evropská komise. Francouzské omezení platí od roku 2011. Evropskou komisí prošel zákaz v červenci 2015 a nabyl účinnosti od února 2016. Jedná se o nařízení EK č. 2015/1298. Hlavním důvodem zákazu nebo legislativních omezení této složky byla nejen kožní dráždivost, ale také její toxické působení na endokrinní systém člověka, na který působí jako hormonální disruptor. Hormonální disruptory jsou složky, s nimiž je spojována neplodnost jak u žen, tak mužů. Dále je s 3-benzylidene camphor spojeno nepříznivé působení na lidský plod, u kterého může způsobit vývojové vady. Látka je taktéž brána jako rakovinotvorná, je spojována hlavně s ženskými karcinogeny prsu, dělohy, vaječníků. 3-benzylidene camphor je absorbován pokožkou a dostává se do mateřského mléka. Některé asijské země povolují jeho použití v konečném procentuálním zastoupení do 2 % v celkovém obsahu kosmetického produktu.
Informace o bezpečném použití
V souladu s nařízením EU o kosmetice [Nařízení (ES) č. 1223/2009], které platí pro celý trh EU, jsou UV filtry definovány jako látky, které jsou výhradně nebo převážně určeny k ochraně pokožky před určitým UV zářením tím, že absorbují, odrážející nebo rozptylující UV záření. Příloha VI nařízení definuje látky, které mohou být použity v kosmetických přípravcích jako UV filtry. V tomto tzv. pozitivním seznamu UV filtrů jsou předepsány maximální koncentrace pro použití těchto látek v kosmetických přípravcích a v případě potřeby jsou definovány další podmínky použití. Před schválením v příloze VI jsou UV filtry selektivně zkoumány z hlediska jejich toxikologické bezpečnosti a podrobeny komplexním testům. Výrobci musí zdravotní nezávadnost prokázat rozsáhlými vědeckými studiemi. Schválené filtry jsou navíc přehodnoceny, v případě potřeby na základě nových vědeckých poznatků a v případě možných nápadných zjištění při sledování trhu, a seznam je odpovídajícím způsobem aktualizován.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady z roku 2022 reguluje použití tří organických UV filtrů, oktokrylenu, oxybenzonu a homosalátu. Množství oktokrylenu nesmí podle této legislativy přesáhnout 10 %, ať už je použit individuálně nebo kombinovaně s jinými UV filtry. Ve stejném roce vydal Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS) vyhlášku týkající se bezpečného použití homosalátu. S ohledem na obavy související s jeho potenciálními negativními dopady na endokrinní systém nesmí jeho koncentrace přesáhnout 7,34 %. Oxybenzon, který je také nazýván benzofenon-3, je pro svou příbuznost s karcinogenním benzofenonem regulován do maximální koncentrace 6 % v produktu. Samotný benzofenon by se dle vyhlášky z roku 2009 neměl v produktech na opalování pro své negativní dopady na lidské zdraví vyskytovat vůbec. Tato vyhláška reguluje také výskyt často se vyskytujícího ethylhexyl salicylátu maximálně 5 % v produktu.
V současné době nestanovuje Evropská komise žádné zvláštní požadavky na složení opalovacích krémů určených dětem. Obecně platí, že obsahují stejné typy filtrů jako klasické opalovací krémy pro dospělé. Dětské opalovací krémy se tak svými vlastnostmi podobají krémům pro citlivou pokožku
Zdroje:
https://cosmileeurope.eu/
https://labmuffin.com/zinc-sunscreens-dont-work-better-every-myth-busted-with-video/
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=celex%3A32021R0850
https://www.dtest.cz/clanek-9291/konec-oxidu-titaniciteho-v-potravinach
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32009R1223
https://cen.acs.org/articles/93/i20/Decade-FDA-Still-Wont-Allow.html