Jak fungují opalovací přípravky a co je SPF

12.06.2023

Díky ozonové díře proniká naší atmosférou mnohem více škodlivého UV záření než v minulosti a je třeba se proti němu chránit. Jak na to a proč je dobré používat opalovací přípravky s SPF se nyní dozvíte. 


Naše pleť má vlastní ochranu – MELANIN

Melanin je pigment přítomný v kůži, který je zodpovědný za její barvu. Při opalování hraje melanin klíčovou roli v ochraně pokožky před škodlivým působením slunečního záření.

Když se kůže vystaví slunečnímu záření, buňky nazývané melanocyty produkují melanin. Tyto buňky se nacházejí v bazální vrstvě epidermis, vnější vrstvě kůže. 

Sluneční záření obsahuje ultrafialové (UV) paprsky, včetně UVA a UVB záření. Působením UV záření dochází k stimulaci melanocytů ke zvýšené produkci melaninu. Melanin absorbuje UV paprsky a přeměňuje jejich energii na teplo, čímž se minimalizuje poškození DNA buněk v kůži.

Při opalování se tedy melanin rozptyluje ve vrstvě epidermis a tvoří pigmentové zbarvení. Tento proces slouží jako obranný mechanismus k ochraně kůže před přílišným pronikáním UV záření do hlubších vrstev pokožky, které by mohlo vést k popáleninám a poškození DNA buněk.

CO TO ZNAMENÁ SPF a proč je dobré je používat?

Je to anglická zkratko SUN PROTECT FAKTOR a v podstatě znamená, jak dlouho můžeme být na sluníčku aniž bychom se spálili. Velmi samozřejmě záleží na tom, jaký jsme tzv. Fototyp.

FOTOTYP 1: Dětská kůže, velmi světlá, vydrží na přímém slunci 5 - 10 minut bez toho, aniž by se spálila. 

FOTOTYP 2: Světlá pleť, co se opaluje do červena, často se spálí a nehnědne, vydrží na přímém slunci 10-20 minut bez toho, aniž by se spálila.

FOTOTYP 3: Světle hnědá kůže, co se opaluje do hněda, vydrží na přímém slunci 15-25 minut bez toho, aniž by se spálila.

FOTOTYP 4: Tmavší hnědá kůže, dobře se opaluje, skoro se nespálí, vydrží na přímém slunci 25-35 minut bez toho, aniž by se spálila.

FOTOTYP 5:  Velmi tmavá kůže, arabský typ, vydrží na přímém slunci 30-45 minut bez toho, aniž by se spálila.

FOTOTYP 6:  Nejtmavší, negroidní typ kůže, vydrží na přímém slunci 45-60 minut bez toho, aniž by se spálila.


Většina lidí žíjící v České Republice je tzv. Střední třetí fototyp a vydrží asi 20 minut na přímém slunci aniž bychom se spálili.

SPF potom znamená, že například, když použiji ochranný přípravek s SPF 30, tak si dobu na slunci bez spálení kůže spočítám jako 20 minut x SPF 30 = 600 minut, to je 10 hodin, toto číslo samozřejmě snižuje, když se potíme, koupeme, jsme ve vyšších nadmořských výškách či jiných místech se zvýšeným  množstvím UV záření, otřeme se do ručníku či oděvu a nebo když použijeme méně přípravku než je uvedeno v návodu – toto děláme velmi často, protože ve skutečnosti, abyste dosáhli tohoto požadovaného výsledku, musíte se namazat opravdu hodně a mnohem více, než jsme všichni zvyklí. Toto číslo také počítá s normální denní režimem – tedy ne nonstop vystavení přímému slunci někde na pláži.

Také všichni z vlastní zkušenosti víme, že když se vystavíme prvnímu intenzivnímu slunci, je naše pleť mnohem více náchylnější ke spálení než uprostřed léta, kdy si naše pleť již vytvořila více ochranného melaninu.

Platí také čím vyšší je SPF, tím méně UV záření projde do naší pleti. Například faktor SPF 10 znamená, že 1/10 záření projde do mé pleti, respektive 90% záření se zachytí. U SPF 30 je to 1/30, což je zachycení 96,7%. U SPF 50 je to 1/50 je zachycení 98% záření.

Tedy rozdíl mezi SPF 30 a 50 je asi 1,5 %, to je velmi malý rozdíl a dá se říci, že skoro zanedbatelný. Rozdíl ale mezi SPF 30 a SPF 10 je již poměrně hodně znát Proto se nejvíce doporučuje používat SPF 30 jako univerzální ochranu na pleti. Tuto ochranu používá také většina denních krému na pleť.

Moje osobní doporučení je, že pro naši zeměpisnou šířku bohatě stačí SPF 30. 

SPF 50 je zbytečné zatěžování pleti filtry, jelikož krém s SPF 50 obsahuje UV Filtrů více. 

Existují tři typy UV ZÁŘENÍ

UV C -Neprochází kůží a nereaguje s ní, takže to nám nijak nevadí. Opalovací přípravky proti němu tedy nechrání. 

UV B – Toto je to záření, které způsobuje to, že se nám kůže opálí, ale také to, že se naše pleť spálí, zčervená a je to záření, které je rizikové z hlediska rakoviny kůže

Proti tomuto záření také primárně fungují Opalovací přípravky. Protože právě proti tomuto záření se chceme hlavně bránit, když sáhneme po opalovacích přípravcích. Obecně platí, že když 1x za dva roky spálíte, tak máte až 3x větší riziko rakoviny kůže.

UV A –Toto záření proniká hlouběji do pokožky, a to až do dermis. Do té vrstvy, kde jsou kolagenová a elastinová vlákna. Toto záření nám ty kolagenová a elastinová vlákna ničí a způsobuje rychlejší stárnutí pleti. Funguje to tak, že kolagenová a elastinová vlákna jsou v té naší pleti jako taková mřížka a to záření nám do ní dělá díry. UV A záření stojí až za 80% předčasného stárnutí naší pleti. Uvádí se, že UV A záření proniká sklem (Narozdíl od UV B), takže na naší pleť působí i doma nebo v kanceláři.

Pokud Vám jde tedy také o to, aby vaše pleť nestárla předčasně, používejte denní krém s SPF ochrannou proti UVB i UVA záření. Ochranu proti UV A hledejte také v opalovacích produktech na tělo – POZOR – UV A ochranu nemají zdaleka všechny opalovací přípravky.

Teď se pojďme podívat na OPALOVACÍ PŘÍPRAVKY. Obsahují UV FILTRY a ty jsou dvojího typu:

FYZIKÁLNÍ UV FILTRY -

Toto znamená, že UV filtr dělá mechanickou bariéru. Namažete ho na sebe. UV záření se od něho odrazí pryč. Nevýhodou je, že dělá prostě mechanickou vrstvu. Přípravek tam zůstává, většinou není senzoricky příjemný a drží se tam zuby nehty. Asi nejvíce si to představíte z filmů o horolezcích. Udělá to bílou vrstvu, která drží, nevstřebá se a chrání pleť. Dnes již opalovací krémy s fyzikálními filtry, nedělají takové vrstvy. 

Jako fyzikální ochrana před UV záření se používá také například oblečení, či klobouky.

Nyní jsou tyto filtry velmi moderní (protože nejsou chemické), používají se hojně v dětských opalovacích přípravcích nebo přírodních produktech.

Tyto krémy obsahují oxid titaničitý a oxid zinečnatý – POZOR na obsah nanočástic – hlavně je to  problém pro poraněnou, či spálenou pleť. Nano částice totiž pronikají skz poraněnou kůži až do krevního řečiště.  Toto si vždy u krému zkontrolujte, když ho kupujete. Obsah nanočástic byl měl být vyznačena ve složení produktu (např. Titanium Dioxide(NANO), Zinc oxide (NANO). Pokud to tam je, raději bych nekupovala.  Více problematický je oxid zinečnatý, jelikož ten vytváří na povrchu kůže viditelný film, proto se někdy používá ve formě nano částic, aby se toto eliminovalo. Toto je z hlediska zdraví celkem problematické. Také často vyvolává alergické reakce. 

Obě tato látky byly schváleny společností ECO-CERT pro použití v přírodní kosmetice. Používají se tedy hlavně tam, občas u některých dětských krémů na opalování. 

POZOR: Nezapomeňte tyto ochranné krémy večer pořádně omýt, aby přes noc nezatěžovaly vaši pleť. 

CHEMICKÉ UV FILTRY

Sem patří všechny ostatní UV filtry. Zde záleží na tom, jak kvalitní UV filtr se použije a v jaké koncentraci. Na trhu existuje hodně filtrů a troufnu si říci, že nikdy v krému není jenom jeden UV filtr ale vždy je tam kombinace několika z nich. Je to z toho důvodu, že různé UV filtry absorbují záření různé vlnové délky. A pokud chceme pokrýt široké rozmezí UV B A také UV A záření, vždy používáme různou kombinaci více filtrů najednou. 

Jak fungují? Představte si, že máte na pleti UV filtr, ten zachytí UV záření, to s ním reaguje a přemění ho na teplo – takto to funguje do té doby, dokud nevyreaguje všechen UV filtr, který jste namazali. Na stejném principu reaguje také naše kožní barvivo MELANIN. 

Nezapomeňte zbytky ochranných krémů večer omýt, aby přes noc zbytečně nezatěžovaly vaši pleť.  Kvalitní čisticí přípravky na pleť nejen odlíčí a zbaví pleť usazených nečistot, ale také odtraní zbytky UV filtrů. 

My v Mary Kay kosmetice máme chemické faktory.

Co si odnést z tohoto článku: 

Není dobré se vystavovat přímém slunečnímu záření zejména v poledne. 

Používejte ochranu proti slunci na obličej denně minimálně s SPF 30. Na tělo v případě, že jste celý den venku. Používejte jen na části těla, které nejsou chráněny oděvem. 

Hledejte opalovací krémy, které mají UV B, ale také UV A ochranu (Pozor, určitě to nejsou všechny)

Používejte ochranu hlavy a brýle proti slunci. 

Nezapomeňte večer opalovací přípravky z pleti důkladně omýt.  

JAK TO UDĚLAT, ABY MI OPÁLENÍ DLOUHO VYDRŽELO?

Sluneční záření také naši pleť poměrně intenzivně vysušuje. Proto používejte velmi HYDRATAČNÍ produkty na celé tělo i obličej. Nechceme přece vypadat vysušeně. 

POZOR: Není třeba promašťovat kůži něčím mastným. Toto je velmi častá chyba - cítíme sušší pleť a chceme ji mastit. To nám ale na dehydratovanou kůži moc nepomůže.



Moje tipy:  

Na tělo používám MARY KAY REGENERAČNÍ GEL PO OPALOVÁNÍ. Tento za mě výjimečný krém je navržen tak, aby pomohl obnovit hydrataci a vyživení vaší pokožky po dlouhém pobytu na slunci. Je bohatý na účinné látky, které pokožku hydratují, zklidňují a napomáhají obnovit její přirozenou rovnováhu. Jeho lehká a rychle vstřebatelná textura umožňuje snadnou aplikaci a okamžitou úlevu. Obsahuje Glycerin, který intenzivně hydratuje pleť.  Extrakt z Rozhodnice růžové a Vanilky pravé které pleť změkčují a vyhlazují a také extrakt z čajovníku čínského, který pomáhá chránit pokožku před  působením volných radikálů a zklidňuje pleť. 

Na obličej používám NEMASTNÝ HYDRATAČNÍ GEL.  Je to nemastný a lehký gel, který se rychle vstřebává, zanechává pleť svěží a hydratovanou až po dobu 10 hodin. Obsahuje extrakt zeleného čaje, který je známý pro své uklidňující vlastnosti.

Pro doplnění používám TIME WISE HYDRATAČNÍ GELOVOU MASKU. Okamžitě hydratuje a drží vláhu uvnitř. Pleť se jeví méně namáhaná a je na dotyk jemnější, hýčkaná, zklidněná, a pevnější. Tento přípravek také pomáhá minimalizovat vznik jemných linek, vrásek a pórů. Pleť je jakoby nanuclá vodou a ten pocit je úžasný. Vaše pleť z této masky doslova pije chybějící vodu. 


Líbil se Vám tento článek napiš mi. :)

Pokud máte čas, podívejte se na YOUTUBE na video a napište mi, jak se vám líbilo do komentáře pod video. Také odebírejte můj youtube kanál, ať vám neuteče nové video. :)

#spf #spfkremy #opalovaciprodukty #peceoplet #slunečniochrana #ochranaprotislunci#opalovani