DŮLEŽITOST VODY VE ZDRAVÉ PLETI

21.03.2023

Voda tvoří převážnou část lidského těla a zastává velké množství životních funkcí. Je pro náš organismus životně důležitou tekutinou. Funguje jako rozpouštědlo a nosič pro většinu živin, podílí se na vyplavování odpadních a škodlivých látek z těla, má vliv na stav pokožky, ovlivňuje kvalitu vlasů a nehtů.

Ženské tělo obsahuje o něco méně vody než mužské, asi 50-55% celkové hmotnosti. S vyšším věkem dochází k mírnému poklesu vody v těle, takže se dá s nadsázkou říci, že s věkem vysycháme. 

Rovnováha mezi příjmem a výdejem vody organizmu je jednou z podmínek zdraví. Například u popálenin naše kůže ztrácí schopnost zadržovat vodu. Právě kůže má pro udržování optimální hydratace celého organismu zásadní roli. 

Obsah vody v kůži je asi 72%.  Druhá vrstva kůže DERMIS obsahuje  80 % veškeré ,,kožní,, vody.  Dermis tedy představuje zásobárnu vody, která je zde poutána kyselinou hyaluronovou. Dá se tedy říci, že kyselina hyaluronová drží v naší pleti vodu a uvolňuje ji potřeným buňkám. Je to náš strážce vody v pleti. Obsah vody v EPIDERMIS (vrstvě kůže, která je v kontaktu s okolním prostředím), je závislý na obsahu vody v dermis. Můžeme si to představit tak, že dermis je taková zásobárna vody pro nově se rodící buňky v epidermis. Čím více vrstev odumřelých buněk máme na povrchu kůže, tím více vody naše pleť ztrácí, protože mrtvé buňky již neumějí zadržovat vodu a voda, která se dostává z dermis na povrch kůže se rychleji odpařuje. 

VODA SE TEDY DO NAŠÍ PLETI MUSÍ DOSTAT ZEVNITŘ ORGANISMU. NAŠE PLEŤ NEUMÍ PŘIJMOU VODU Z OKOLÍ. Je to přirozené, představte si, že byste se koupali v bazénu a vaše kůže nasávala vodu z okolí. Vynořili byste se nasáklý vodou jako mokré tričko. 

KOSMETIKA SE ZAMĚŘUJE NA UDRŽOVÁNÍ VODY V PLETI a zabraňuje jejímu nadměrnému odpařování. Na udržení optimálního obsahu vody v epidermis se podílí především lipidy mezibuněčné hmoty a kožního ochranného pláště. Souhrnně se nazývají jako přirozený hydratační faktor (natural moisturizing factor – NMF). Mytím pokožky (a to už i pouze vodou) se NMF z pokožky ztrácejí. Bohužel také znečišťující látky v prostředí náš přirozený NMF ničí také. 

HYDRATAČNÍ PŘÍPRAVKY fungují dvěma způsoby. 

1. skupina se zaměřuje  tedy převážně na vázání vody v pleti. Mezi nejlepší hydratační látky v této skupině patří Glycerol a kyselina hyaluronová (respektive v kosmetice používaná její sodná sůl). Obě tyto látky váží vodu přímo na svoji strukturu a poutají ji v pokožce. Dalšími hydratačními partnery těchto látek bývají kyselina mléčná, alantoin, vitamin C, kolagen, želatina, mléčné proteiny nebo medový extrakt.

2. skupina se zaměřuje na její zadržování, neboť alespoň zabraňují jejímu odpařovaní, tím, že vytvoří vrstvu, před kterou se voda neodpařuje ven z pleti (např. vazelína). Obecně se tato skupina látek nazývá emolienty a okluziva. Jsou to látky používané v kosmetice pro svoji schopnost dodat kůži měkký, hladký, hebký vzhled. Pokryjí povrch kůže a některé umí doplňovat úbytek kožního lipoidního filmu NMF. Sem patří například: vazelína, squalen, rostlinné oleje, tuky a vosky nebo dimetikon. 


NEZAPOMEŇTE, ŽE PRO ZDRAVOU PLEŤ JE DŮLEŽITÉ DODRŽOVAT PITNÝ REŽIM A DŮKLADNĚ HYDRATOVAT JEJÍ NEJSVRCHNĚJŠÍ VRSTVU.