ALCHYMIE VŮNÍ
Vůně máme všichni rádi, máme je všichni doma a stejně jako šaty a make-up volíme vůni dle příležitosti. Vyjadřujeme s její pomocí svůj styl. Definuje naši náladu a zanechává po nás otisk i když odejdeme z místnosti. Rozdíl mezi jednotlivými druhy vůní spočívá v koncentraci vonných olejů.
KOLÍNSKÉ VODY (EDC - Eau de cologne): Obsahují až 12% vonných olejů. Jsou to osvěžující vůně, které mají být nanášeny i vícekrát denně dle potřeby. Velmi často se používají pro pánské vůně.
TOALETNÍ VODY (EDT - Eau de toilette) : Obsahují až 15% vonných olejů. Jsou to také osvěžující vůně, které jsou určené pro nanášení vícekrát denně dle potřeby.
PARFÉMOVÁ VODY (EDT - Eau de parfum): Obsahují až 20% vonných olejů. Jsou tedy koncentrovanější a mají delší výdrž. Vrchní, střední a spodní tóny se uvolňující postupně a po delší dobu. Nejdéle pocítíte střední tóny (SRDCE vůně).
PARFÉM (Extrait de parfum): Parfémový extrakt obsahuje nejvyšší možnou koncentraci vonných olejů a považuje se za nejdéle trvající výdrž vůně. V závislosti na vaši tělesné chemii může vydržet až 8 hodin.
CO VLASTNĚ UCÍTÍTE, KDYŽ VŮNI POUŽIJETE?
Umíte popsat svoji oblíbenou vůni? Většinou použijeme slova jako citrusová, květinová, zemitá, osvěžující, kořenitá či pižmová. V současné době existuje více něž 3000 vonných olejů schválených do vonných produktů určených na tělo. Jednotlivé složky vůně se z produktů uvolňují postupně ve 3 fázích. Tyto fáze podávají spotřebiteli základní informace o složení vůně, jejím uspořádáním a představu o tom, jak se pravděpodobně vůně bude rozvíjet po aplikaci na kůži.
1. VRCHNÍ TÓNY (Hlava vůně): Tyto složky mají upoutat vaši pozornost, ale vydrží vonět několik minut. Vytváří první dojem a bývají rozhodující při výběru vůně. Výrobci dávají na tyto složky velký důraz a nejčastěji zde najdete tyto vonné oleje: citrusové, zelené, vodní, vzdušné.
Moje rada - nenechte se úplně zmást a počkejte několik minut po aplikaci a pak hodnoťte, jak vám vůně vonní. Vrchní tóny vám musí vonět - cítíte při aplikaci hlavě je, ale po cca 15 minut vyprchají a cítíte pouze střední a spodní tóny.
2. STŘEDNÍ TÓNY (Srdce vůně): Tyto složky vydrží na základě koncentrace až 3 hodiny. Jsou to ty složky, které ucítíte i po několika dnech na oblečení. Ty složky, které nejvíce ucítí vaše okolí. Uvolňují se pozvolna společně se spodními tóny. Zde najdete nejčastěji květinové, ovocné, kořenité či bylinné vonné oleje.
3. SPODNÍ TÓNY (Základ vůně): Tyto složky vydrží nejdéle a podle koncentraci i několik hodin. Základem bývají dřevité, pižmové, pryskyřičné či gurmánské vonné oleje.
PAMATUJTE, ŽE NA VAŠI OBLÍBENOU VŮNI SI MŮŽETE ZVYKNOUT A PAK JI JIŽ NECITÍTE. (Pouze při nanášení, či když se na ni hodně soustředíte)
TIPY PRO APLIKACI
- Vůni nanášejte na pulzní body jako je zápěstí, krk nebo loketní jamka. Vůně se lépe rozvine.
- V chladném počasí vydrží vůně déle, než v horku. Proto v zimě volte parfémy a v létě méně koncentrované formy vůní, které během dne aplikujete znovu a znovu.
- Testujte vůně vždy na svém těle (ideálně na zápěstí), vůně se rozvíjí individuálně na každém z nás trochu jinak. Jinak bude stejná vůně vonět na Vás, Vaši kamarádce a jinak na papírku.
- Testujete-li více vzorků vůní, přičichněte mezi jednotlivými vůně ke kávě. Ta neutralizuje předchozí vůni.
- Netřete zápěstími o sebe. Vůně se tím ,,rozbije,, a nerozvine se tak, jak má. Vonný olej musí přirozeně zaschnout na vzduchu.
- Balení vůně chraňte před světlem a vlhkem. UV záření může měnit vazby vonných olejů, stejně tak vlhkost. Vonné esence potom degradují a nemusí vonět tak, jak si přejete.
- POZOR: Některé vonné oleje mohou zanechat skvrny na oblečení, proto nejdříve aplikujte vůni a potom se oblékněte. (Toto se týká hlavně přírodní vonných esencí)
- Nepoužívejte příliš mnoho druhů vůní najednou. Mohou se přebíjet a výsledný efekt může být na škodu. Naopak pro posílení vůně nanese tělové mléko ve stejné vůni.